Svatba v kostele

V Olomoucké arcidiecézi je příprava na manželství rozdělena na tzv. kněžskou a manželskou část. V praxi to znamená, že oba snoubenci absolvují část přípravy na manželství s knězem a druhou část s manželskými páry.  S přípravou začněte co nejdříve – z organizačních důvodů ideálně alespoň 6 měsíců před plánovaným termínem svatby. Obě části můžete absolvovat souběžně, nicméně ze všeho nejdříve nejprve navštivte kněze.

Kněžská část

  • Probírá se nejen průběh a náležitosti vlastního obřadu, ale také vlastní teologická podstata svátosti manželství, kterou se chystáte uzavřít.
  • Administrátor farnosti místa sňatku, oddávající a ten, který vás připraví, nemusí být jedna a tatáž osoba.  Zodpovědným za náležitosti sňatku je však administrátor farnosti, kde proběhne sňatek, proto je dobré zajít nejprve za ním.

Manželská část

  • I zde se bude mluvit o životě ve víře, ale také o konkrétních praktických tématech. Všechna setkání jsou vedená s důrazem na podporu komunikace mezi snoubenci. Lektoři postupně odpřednáší 4 témata a předloží snoubencům také různé tipy ke vzdělávání či k společně strávenému času.
  • Příprava je buď zdarma, nebo snoubenci přispívají na režijní náklady kurzu.
    U víkendových kurzů se hradí ubytování a strava.

Tuto část můžete absolvovat různým způsobem:

ŠKOLA PARTNERSTVÍ

Jedná se o kurz sestávající ze 6 víkendů, termínově říjen-duben, konající se v Rajnochovicích. Vztahová témata se zde probírají mnohem více do hloubky, máte dostatek času na komunikaci v páru, zažijete spolu netradiční situace a navážete i nová přátelství s lidmi prožívajícími stejné údobí života.

Více informací

BEZPROSTŘEDNÍ PŘÍPRAVA

Probíhá během celého roku kromě letních prázdnin!!! Jednotlivá setkání organizují buď Centra pro rodinu v jednotlivých děkanátech nebo vám potřebné informace sdělí váš kněz. Forma přípravy se odvíjí podle možností v děkanátu a v zásadě si můžete zvolit mezi následujícími formami:

  • víkendová příprava
  • menší či větší skupiny
  • individuální příprava

Bezprostřední příprava v jednotlivých děkanátech

Konkrétní termíny, možnosti i přihlášky naleznete vždy na webových stránkách jednotlivých děkanátních center.

HOLEŠOV HRANICE KONICE KROMĚŘÍŽ
KYJOV MORAVSKÁ TŘEBOVÁ OLOMOUC PROSTĚJOV
PŘEROV STRÁŽNICE ŠTERNBERK ŠUMPERK
UHERSKÉ HRADIŠTĚ UHERSKÝ BROD VALAŠSKÉ KLOBOUKY VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ
VESELÍ NAD MORAVOU VIZOVICE VSETÍN VYŠKOV
ZLÍN ZÁBŘEH

Konkrétní termíny a možnosti